On 1 September 1846 marked the occasion of a presentation of a ceremonial sword by the Governor of Straits Settlements, Colonel William John Butterworth to Daeng Ibrahim, Temenggong of Johor in recognition of his services in helping to eliminate piracy in Singapore waters. It was supposingly held at the Government House on Government Hill (later Fort Canning Hill).

 


 

On 27 May 1961, the Malayan Prime Minister, Tunku Abdul Rahman, proposed closer political and economic co-operation between the Federation of Malaya, Singapore, Sarawak, North Borneo and Brunei in the form of a merger. The main terms of the merger, agreed on by him and Lee Kuan Yew, were to have central government responsibility for defense, foreign affairs and internal security, but local autonomy in matters pertaining to education and labor. A referendum on the terms of the merger held in Singapore on 1 September 1962 showed the people's overwhelming support for PAP's plan to go ahead with the merger.

 



Singapore became a member of Malaysia on 1 September 1963.

 



Three years after Singapore achieved independence on 9th August 1965, the RSAF took flight as the Singapore Air Defence Command (SADC) on 1 September 1968. The SADC grew rapidly to establish defence capabilities and paved the way for the development of the RSAF.

 



The aim of establishing FTZs in Singapore was to preserve the Republic's entrpot trade by keeping the prices of goods competitive. Free Trade Zones (FTZ) were first established in Singapore on 1 September 1969.

 



As one of the more ‘senior’ swimming complex in Singapore, Katong Swimming Complex which opened its doors to the public on 1 September 1975 is still a popular place for those who want to attend swimming lessons to go to. Katong Swimming Complex will be more all the more accessible once the new Circle Line opens, putting it within a stone’s throw from namely Old Airport Road MRT and Tanjong Katong MRT. Facilities in Katong Swimming Complex consists of a Competition Pool, a Teaching Pool and a Wading Pool.

 



The Civil Defence Command was established on 1 September 1981. Full-time national servicemen sent to the Construction Brigade were trained to acquire skills such as the building repair, reconstruction of installations and restoration of essential supplies. Their training was held on Nee Soon Camp.

 



 

Lim Kim San was a former politician best known for his contributions to public housing in the 1960s during his term as chairman of the Housing and Development Board (HDB). In 1962, he became the first person to be admitted into the Order of Temasek (Darjah Utama Temasek), in the year it was instituted. Throughout his political career, Lim held various ministerial portfolios including finance, education, defence, communications and the environment. He also chaired the Council of Presidential Advisers as well as boards of various organisations such as the Port of Singapore Authority (PSA), Singapore Press Holdings (he assumed the role of executive chairman on 1 September 1988) and Monetary Authority of Singapore.

 



On 1 September 1992, the Inland Revenue Authority of Singapore (IRAS) was established by legislation as a statutory board under the Ministry of Finance. With this conversion, IRAS was incorporated by the Inland Revenue Authority of Singapore Act to take over the functions previously performed by the Inland Revenue Department.

 



The first Presidential election was held on 28 August 1993. Mr Ong Teng Cheong was elected, and he served a six-year term from 1 September 1993 to 31 August 1999.